A to historia…

A to historia…(3)

W pierwszych przepisach gry w piłkę nożną nie było nic na temat obowiązków i uprawnień sędziego. Nie było nawet wzmianki o nich. W pierwszych latach (6. i 7. dekada XIX wieku) to kapitanowie obu drużyn pełnili funkcję „rozjemcy”. Ale jak to bywa w przypadkach, kiedy trzeba podjąć kontrowersyjną decyzję, z biegiem czasu co raz częściej zaczęli się różnić w swoich poglądach dotyczących interpretacji przewinień. Wprowadzono wtedy urząd tzw. „super-arbitra” wybieranego przez dwóch zawodników wyznaczonych do sędziowania. Wydawał on jedynie decyzje dotyczące spornych spraw, co do których „sędziujący” mieli wątpliwości. Następną zmianą był wybór dwóch arbitrów nie spośród zawodników, ale spośród graczy obu drużyn, którzy w danym meczu nie brali udziału. Sędziowie klubowi stali się sędziami bocznymi. „Super-arbiter” kontrolował zawody z krawędzi pola gry (najczęściej pole gry nie było jeszcze oznaczane liniami!).

Po raz pierwszy termin Sędzia pojawił się w przepisach gry w 1873 roku („Umpire” – rozjemca, sędzia polubowny). Sędzia był zobligowany do mierzenia czasu gry, napominania i usuwania zawodników z boiska, rozstrzygania o zdobyciu bramki w przypadku zagrania piłki ręką, które uniemożliwiło jej zdobycie oraz sporządzania notatek z przebiegu gry. Nadal nie były zawarte w przepisach jego uprawnienia i obowiązki. Dopiero w 1881 roku „urząd” sędziego oficjalnie zagościł w przepisach gry i został przyjęty przez ich twórców. Nie było jednak jeszcze obowiązku wyznaczania go na zawody.

cdn…

A to historia… (2)

W dniu 20 lutego 1994 roku w hali IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie zorganizowany został Halowy Turniej Piłkarski sędziów, na które organizator – OKS Częstochowa – zaprosił reprezentacje Kolegiów Sędziów z OZPN Bielska-Białej, Katowic, Kielc, Olesna i Opola. Mecze rozgrywano każdy z każdym, okolicznościowe puchary otrzymały trzy pierwsze drużyny a po zakończonym turnieju wszyscy uczestnicy wzięli udział w uroczystej kolacji. Zwyciężyła reprezentacja OKS Katowice, która uzyskała następujące wyniki:

z OKS Kielce 4:1

z OZPN Bielsko-Biała 3:1

z OKS Opole 1:1

z OKS Częstochowa 3:1

z OKS Olesno 4:1

Najlepszym piłkarzem turnieju wybrano Marka Cherjana, królem strzelców został Zbigniew Rał (obaj OKS Katowice), a najlepszym bramkarzem Jan Swojewicz z drużyny gospodarzy. Zespół OKS Katowice reprezentowali: R. Bloch, Marek Cherjan, Stanisław Grzesiczek, M. Kowal, Bronisław Kowalski, Michał Nowak, Zbigniew Rał, Marian Trzeja, Eugeniusz Wyląg. Drużyna OKS Częstochowa wystąpiła w składzie: Andrzej Bartelt, Janusz Dąbrowski, Leszek Hałaczkiewicz, Sławomir Iskra, Artur Kita, Bogdan Meresiński, Władysław Popczyk, Jan Swojewicz, Sławomir Wypych.

Klasyfikacja końcowa turnieju:

  1. OKS Katowice               5      9      15-5
  2. OKS Częstochowa        5      7        8-5
  3. OZPN Bielsko-Biała     5     4        7-10
  4. OKS Olesno                   5      4        6-9
  5. OKS Opole                     5      3        6-8
  6. OKS Kielce                    5       3        5-10

Jeszcze większość z nas pamięta czasy, kiedy za zwycięstwo przyznawane były dwa punkty.

Zawody okazały się dużym sukcesem organizacyjnym. Pomysł towarzyskiego turnieju w Częstochowie przyczynił się do zorganizowania w następnym roku przez Zarząd OKS Katowice I Halowych Mistrzostw Śląska sędziów piłkarskich.

A to historia…

W 1995 roku Przewodniczący Prezydium KS Śl.ZPN Kol. Tomasz Rusek uhonorowany został jubileuszowym dyplomem za przeprowadzenie 500 zawodów. Przewodniczący KS Katowice Kol. Alfred Griner otrzymał dyplom za przeprowadzenie 1000 zawodów, przewodniczący KS Sosnowiec Kol. Tomasz Faracik za 500 zawodów, a Kol. Edward Konopka – przewodniczący KS Zabrze, za przeprowadzenie 300 zawodów. Dyplom otrzymał również członek Prezydium KS Śl.ZPN. Kol. Wiesław Grobelny – także za 300 zawodów. W tym samym roku Kol. Tomasz Rusek został wybrany do Zarządu OKS Katowice, w którym otrzymał do prowadzenia referat ds. Kadr Młodzieżowych Podokręgu, a także funkcję sekretarza.

W czerwcu 1995 roku Komisja Szkoleniowa ogłosiła wyniki rywalizacji w klasie okręgowej za sezon 1994/1995. Niektórzy nasi Koledzy nie popisali się i zajęli miejsca „pod kreską”. Na 53 sklasyfikowanych kol. Kol. Wiesław Grobelny i Kol. Mirosław Górecki znaleźli się odpowiednio na 31. i 46. miejscu. Oj, początki były trudne. Udało im się jednak dzięki egzaminom pisemnym i kondycyjnym utrzymać w Kadrze Okręgu na następny sezon. Powołanie do klasy okręgowej na sezon 1995/1996 uzyskali także m.in. kol. Kol. Krystian Pierchała (przewodniczący KS Rybnik) i Kol. Zbigniew Matysiak (przewodniczący KS Racibórz).

Zawody III ligi w sezonie 1995/1996 prowadzili m.in. kol. Kol. Tomasz Rusek, Kol. Alfred Griner, Kol. Edward Konopka, Kol. Artur Kita, Kol. Eugeniusz Wyląg i Kol. Robert Małek. Dwaj ostatni zgłoszeni zostali jako kandydaci na II ligę. Ale o tym innym razem….